- Nazwa:
Spitsbergen Północny – Basecamp – letnie przesilenie
- Data:
- Numer rejsu:OTL05-26
- Czas trwania:7 nocy
- Statek:
- Początek rejsu:Longyearbyen
- Koniec rejsu:Longyearbyen
- Więcej informacji:
4100€
4100€
Światło które świecie o północy jest naturalnym zjawiskiem który występuje podczas letnich miesięcy w Arktyce. Słońce jest widoczne przez całą dobę, dając przy tym dobrą pogodę przez 24h. Letnie przesilenie które występuje w czerwcu, w 2021 roku przypadnie na 21 czerwca, o godzinie 05.32 rano w Longyearbyen. Punkt na horyzoncie gdzie słońce pojawia się kiedy wstaje i zachodzi, zatrzymuje się i zmienia kierunek po tym dniu. Podczas przesilenia, słońce nie wstaje dokładnie na wschodzie, ale na północnym-wschodzie i zachodzi na północnym-zachodnie, co oznacza, że słońce widoczne jest na niebie zdecydowanie dłużej. Dopiero pod koniec sierpnia słońce zachodzi na kilka minut. Przeżyj niezapomniane letnie przesilenie podczas naszej wyprawy.
Startujemy z Longyearbyen, centrum administracyjnego Spitsbergenu, największej wyspy archipelagu Svalbard. Warto zwiedzić okolicę, ponieważ jest to dawne miasto górnicze (ośrodek wydobycia węgla kamiennego) którego kościół parafialny i muzeum Svalbard stanowią największe atrakcje. Mimo, że krajobraz sprawia wrażenie surowego, można tu znaleźć ok 100 gatunków roślin. Wczesnym wieczorem statek wypływa z Isfjorden, gdzie może uda się zobaczyć pierwszego wieloryba karłowatego…
Płynąc do Raudfjorden, na północnym wybrzeżu Spitsbergenu, rozciąga się rozległy fiord zalany lodowcami, odwiedzany nawet przez foki obrączkowane i foki brodate. Klify i linia brzegowa tego fiordu są również oazą dla kolonii ptaków morskich, bogatej roślinności i także sa miejscem występowania niedźwiedzi polarnych.
Zobaczymy niezliczone fiordy i spływające do nich lodowce. Jeden z najsłynniejszych to Liefdefjorden. Jeśli będzie dobra pogoda, uda nam się do niego podpłynąć. Nazwa oznacza „fiord miłości” ze względu na urzekające piękno i fantastyczny widok na lodowiec Monako. Podpływając zodiakami do lodowców będziemy świadkami widowiskowych obrywów lodu. Wody w obrębie lodowca są ulubionym miejscem żerowania tysięcy mew, a u podstawa lodowca jest popularnym miejscem łowów niedźwiedzi polarnych. Jeśli warunki lodowe uniemożliwiają żeglugę w ten rejon, wybierzemy alternatywną trasę wzdłuż zachodniego wybrzeża Spitsbergenu.
Tego dnia przemierzamy Cieśninę Hinlopen która jest domem dla fokowąsów brodatych, nerpy obrączkowanej i niedźwiedzi polarnych. U wejścia do cieśniny mamy szanse na spotkanie z płetwalami błękitnymi! Omijając kry lodowe w obrębie Liefdefjorden, dopływamy zodiakami Alkefjellet – Nurzykowego Klifu. Bezpośrednio z wody na setki metrów w górę wyrastają szeregi pionowych skał przypominające swym kształtem baszty średniowiecznych zamków lub wieże gotyckich katedr. Klif swą nazwę zawdzięcza ogromnej kolonii nurzyków polarnych. Eksponowane ściany skalne z niezliczoną ilością grzęd chronionych przez swą niedostępność przed penetracją przez lisy polarne to idealne miejsce gniazdowania. We wschodniej części cieśniny możemy podjąć próbę wyjścia na wyspę Nordaustlandet – tzw. Ziemię Północno-wschodnią. Wyspę zamieszkują renifery, gęsi krótkodziobe i morsy arktyczne. Jeśli warunki lodowe uniemożliwią wpłynięcie do cieśniny, zostanie wybrana trasa alternatywna.
Jest to najbardziej na północ wysuniętym punktem naszego rejsu, jest grupa Siedmiu wysp, znajdujących się na północ od Ziemi Północno-wschodniej. W tym miejscu osiągniemy 80 stopień szerokości geograficznej północnej, a tym samym znajdziemy się tylko 870km od geograficznego bieguna północnego! Ponadto, jest to obszar zamieszkiwany przez niedźwiedzie polarne, zatem zanim statek ruszy w dalszą drogę – możemy zatrzymać się na kilka godzin wśród dryfującego lodu.
Podczas rejsu wypatruj niedźwiedzi polarnych i wielorybów grenlandzkich! Około 40 mil morskich na zachód od Spitsbergenu, płyniemy na skraj szelfu kontynentalnego. Tutaj, w porze letniej płetwale żerują w strefach upwellingu (zimna, bogata w składniki odżywcze woda wypływa spod powierzchni morza), które biegną wzdłuż brzegów Spitsbergenu. U ujścia Kongsfjorden mamy sporą szansę na spotkanie z płetwalami karłowatymi.
Morsy arktyczne Morsy czasami wychodzą na powierzchnię w Forlandsundet, czyli naszym kolejnym przystanku na trasie rejsu. Alternatywnie możemy popłynąć do fiordu St. Johns lub na południe do ujścia Isfjorden, lądując w Alkhornet. Podziwiamy morskie ptaki gniazdujące na klifach,arktyczne lisy szukające jaj i młodych piskląt, oraz renifery które pasą się pośród dzikiej, arktycznej roślinności. Do Longyearbyen przybywamy późno w nocy.
Każda podróż, bez względu na to jak wielka – musi dobiec końca. Z pokładu statku schodzimy w Longyearbyen. Wysiadasz na pokładzie w Longyearbyen, zabierając ze sobą wspomnienia, które towarzyszą Ci wszędzie tam, gdzie zacznie się Twoja następna przygoda.
W cenie rejsu istnieje możliwość wzięcia udziału w kajakarstwie, Snowshoeing’u czyli chodzenia i biegania w rakietach śnieżnych, oraz warsztatach fotograficznych. Nurkowanie jest dodatkowo płatne.
Odporny na warunki panujące na obu biegunach naszej planety, lodołamacz Ortelius jest idealnym statkiem polarnych ekspedycji docierających na Antarktydę i Arktykę.
Aby dołączyć do wyprawy na Arktykę lub Antarktydę, musisz mieć ogólny – dobry stan zdrowia oraz kondycję pozwalającą na chodzenie kilka godzin dziennie. Wyprawa przede wszystkim odbywa się na pokładzie statku i...
Aby dołączyć do wyprawy na Arktykę lub Antarktydę, musisz mieć ogólny – dobry stan zdrowia oraz kondycję pozwalającą na chodzenie kilka godzin dziennie. Wyprawa przede wszystkim odbywa się na pokładzie statku i nie wymaga wysiłku fizycznego. Jeśli nie chcesz uczestniczyć w tego typu aktywnościach – możesz pozostać na pokładzie statku.
Nasze zmotoryzowane jednostki pływające (Plancius i Ortelius) oraz żaglowce (Rembrandt van Rijn i Noorderlicht) oferują bardzo podobną kuchnię: Plancius/Ortelius : tutaj serwujemy śniadania i lunche w formie bufetu, a obiadokolacje zawierają składają...
Nasze zmotoryzowane jednostki pływające (Plancius i Ortelius) oraz żaglowce (Rembrandt van Rijn i Noorderlicht) oferują bardzo podobną kuchnię:
Plancius/Ortelius : tutaj serwujemy śniadania i lunche w formie bufetu, a obiadokolacje zawierają składają się z dania głównego i podawane są przy stole.
Śniadania składają się m.in. z:
jajka, bekonu i kiełbasy
płatków zbożowych
gotowanej fasoli
różnego rodzaju pieczywa
wędlin
krakersów
jogurtów
dżemy i przetworów owocowych
świeżych owoców
Lunch składa się głównie z:
zupy i sałatki
kanapki
dania głównego
owoców
deseru
Obiady podawane przy stole obejmują:
przystawki lub sałatki
dania głównego (mięsa, ryb lub wersji wegetariańskiej)
deser lub talerz owoców
Rembrandt van Rijn i Noorderlicht: kuchnia na pokładzie naszych żaglowców jest prawie taka sama, choć tylko Rembrandt oferuje śniadania w formie bufetu. Na Noorderlicht śniadanie serwowane jest przy stole i głównie składa się z jajek (jajecznica, jaja sadzone itp.) co drugi dzień. Na pokładzie Rembrandt van Rijn potrawy z jaj serwowane są każdego dnia.
Śniadania na pokładzie naszych żaglowców składają się głównie z:
świeżego chleba
kawy, herbaty, mleka i soku pomarańczowego
płatków musli
jogurt
dżemu i przetworów owocowych
masło orzechowe, smarowideł, posypek
świeżych owoców
serów
mięsa (salami i szynka)
Lunch również często podawany jest formie bufetu:
zupa i sałatka
danie główne
owoce
Obiady podawane przy stole obejmują:
wybór między przystawką lub sałatką
danie główne (mięso, ryby lub wegetariańskie)
deser lub talerz owoców