- Pasażerowie:116 w 53 kabinach
- Personel i załoga:47
- Długość:89 metrów
- Szerokość:14,5 metrów
- Zanurzenie:5 metrów
- Klasa lodowa:1D
- Wyporność:3211 ton
- Napęd:3 silniki Diesel Electric (każdy 1.230 HP)
- Prędkość:10,5 węzła (średnia prędkość płynięcia) 19km/h
- Do pobrania:
- Kabiny
Historia
M/V Plancius został zbudowany w 1976 roku jako jednostka badań oceanograficznych Królewskiej Holenderskiej Marynarki. Statek jeszcze w 2004 roku służył holenderskiej marynarce. W roku 2009 przeszedł gruntowną renowację i został przystosowany do obsługi 116 pasażerów turystyczno-ekspedycyjnych rejsów na Arktykę i Antarktydę, spełniając przy tym maksymalnie wszelkie normy bezpieczeństwa (warunki SOLAS). Aktualnie zarejestrowany jest on w Londynie, pływa pod holenderską banderą. Lodołamacz długi na blisko 90 metrów, a szeroki na niespełna 15 metrów, posiada 6 pokładów.
Idealny dla poszukiwaczy przygód, eksploratorów. Oferuje komfort, dużą mobilność na wodzie oraz przyjemny wystrój.
Opis kabin
Statek posiada 53 przytulne kabiny dla 116 pasażerów. Posiada 4 kabiny czteroosobowe z bulajem, 2 kabiny trzyosobowe z bulajem, 9 kabin dwuosobowych z bulajem, 26 kabin z 2-ma łóżkami z oknem, 2 kabiny Deluxe z 2-ma łóżkami (15m²), 10 kabin Superior z 2-ma łóżkami (21m²). Wszystkie kabiny posiadają łazienki z prysznicem, stolik z krzesłem, telewizor LCD, telefon oraz dostęp do internetu, szafę oraz suszarkę do włosów.
Komfort i charakter
Łódź oferuje restaurację oraz czytelnię, zlokalizowane na pokładzie 3 oraz przestronny pokład obserwacyjny z panoramicznymi oknami na poziomie 5. Na poziomie 4 znajduje się otwarty obszar, który umożliwia wyjście i spacery na zewnątrz – jest to doskonały punkt do śledzenia scenerii i przyrody. M/V Plancius wyposażony jest w 10 zodiaków z silnikami zaburtowymi o mocy 40HP, zejście z pokładu łodzi lub przejście na pontony możliwe jest przez dwa pomosty w burcie. Statek to wspaniała łódź ekspedycyjna, doskonale przystosowana do rejsów po obszarach arktycznych. Nie jest to jednostka luksusowa, przy czym założeniem organizowanych przez nas rejsów, jest umożliwienie Państwu maksymalnej eksploracji lądu i spędzenia jak największej ilości czasu poza statkiem. W trakcie podróży, każdego dnia, prowadzone jest szereg wykładów i workshopów poświęconych tematyce odwiedzanych miejsc. Na pokładzie łodzi zaopiekuje się Państwem międzynarodowa załoga 47 osób, w której skład wchodzi 19 osób odpowiedzialnych za morską żeglugę, 19 za zakwaterowanie, utrzymanie czystości w kabinach i wyżywienie, 1 lekarz oraz 8 prowadzących wyprawę – odpowiedzialnych za sprzęt, warsztaty, poszczególne aktywności na lądzie.
Atrakcje na łodzi
Na pokładzie statku znajdziemy restaurację, w której serwowane są posiłki, salę wykładową, salon widokowy z barem – umożliwiający panoramiczny widok, dzięki przestronnym oknom. M/V Plancius posiada duży otwarty pokład (umożliwiający spacery oraz obserwację), 2 wyjścia na bocznych burtach, wyposażony w 10 zodiaków typu Mark V z 40-konnymi silnikami zaburtowymi. Podczas pobytu na Antarktydzie załoga statku prowadzi wiele programów edukacyjno – przygodowych, tak, by maksymalnie wykorzystać czas spędzany na białym kontynencie!
Wiek i narodowość
Wiek uczestników wypraw waha się w przedziale 30-80 lat, chociaż najczęściej na pokładzie łodzi goszczą 45-65 latkowie. Nasze wyprawy cieszą się zainteresowaniem wśród niezależnych podróżników z całego świata, pasjonatów i eksploratorów dzikiej przyrody.
Strój obowiązujący podczas rejsu
Polecamy przygotować na nasze wyprawy nieformalny strój sportowy. Spakujcie komfortowy i codzienny ubiór, czyli taki, w którym będziecie Wam ciepło i wygodnie – także podczas poszczególnych aktywności w trakcie wyprawy. Z racji tego, że wiele czasu spędzicie na otwartym pokładzie obserwacyjnym, na którym nawierzchnia często potrafi być śliska, zalecamy przygotowanie obuwia z antypoślizgową podeszwą. Pamiętajcie także o tym, by zawsze mieć pod ręką kurtkę/narzutkę – w sytuacjach, gdy pojawią się na horyzoncie wieloryby!!! I najważniejsza złota zasada: ubieramy się na „ceblukę”!
Płatności i waluty
Drobne przekąski, napoje z baru, suweniry – wszystkie te usługi dodatkowe zostaną doliczone do otwartego rachunku „na kabinę”, który poprosimy uregulować dzień przed opuszczeniem statku – płatności będą możliwe kartą płatniczą/kredytową (Visa, Master Card) lub gotówką (Euro, Dolary). Czeki nie są akceptowane.
Elektryczność
Na pokładzie łodzi znajdują się gniazdka elektryczne typu europejskiego z dwoma okrągłymi bolcami – 220V, 60Hz.
Napiwki
Jeśli będziecie zadowoleni z poziomu obsługi załogi, będzie ona niezwykle wdzięczna za napiwek! Pod koniec safari otrzymacie kopertę, w którą będziecie mogli włożyć bonus dla załogi – zgodnie z własnym uznaniem. Sugerowaną kwotą jest 8-10$/dzień i jeśli jest to możliwe, najmilej widziane są dolary amerykańskie.
Palacze
Na pokładzie łodzi obowiązuje polityka „non-smoking”. Palenie wewnątrz statku jest zabronione! Możliwe jest w specjalnie wyznaczonych strefach otwartych – prosimy o uszanowanie osób niepalących.
Przygotowanie fizyczne i stan zdrowia
Nasze wyprawy dedykowane są podróżnikom, których stan zdrowia pozwala na umiarkowanie wytężony marsz przez kilka godzin dziennie. Filozofia safari zakłada możliwość spędzenia jak największej ilości czasu poza pokładem statku. Aby uczestniczyć w programie lądowym, stan zdrowia musi umożliwiać samodzielne wejście/zejście przez pomost ze schodami na pokład zodiaków. Podczas pobytu na lądzie spotkać możemy śliską i kamienistą powierzchnię. Nasze wyprawy przebiegają przez dziewicze zakątki świata, tak więc dostęp do opieki medycznej jest mocno ograniczony – pamiętajcie o tym decydując się na wyjazd! Zastanówcie się, czy Wasz stan zdrowia temu podoła…