8 cudów przyrodniczych Islandii

by activtour • blog

8 przyrodniczych cudów Islandii

Zamrożone krajobrazy, dalsze badania…

Zamarznięty krajobraz Arktyki skrywa nie tylko magiczne klejnoty sceniczne, ale także fascynujący postęp w badaniach. Oto niektóre z ośmiu najlepszych.

Roślinność Grenlandzka

Jeśli będziesz miał to szczęście i wybierzesz się na rejs po Grenlandii, zdziwisz się, że tundra jest dominującym elementem w tutejszym krajobrazie. Jak okiem nie sięgnął ciągnie się ona hen, hen daleko – ozdobiona małymi, delikatnymi kwiatami.

Ćma arktyczna wychodzi 145 lat później

Norwescy badacze ze Svalbardu odkryli, że wegetariańska szara ćma żyje i ma się dobrze, pomimo przekonania, że wyginęła prawie 145 lat temu.Odkrycia dokonali naukowcy, którzy udali się na wyprawę do Wijdefjordu na północnym wybrzeżu Spitsbergenu. Obszaru, w którym można podziwiać niesamowite lodowce.

Super owad zapylający kwiaty Grenlandii

Jeśli uważasz, że północne części Grenlandii są pozbawione życia ze względu na niskie temperatury, zdziwisz się, gdy powiemy Ci, że pozbawione lodu części zawierają kwitnące ekosystemy pełne owadów. Jeden z nich jest szczególnie ważny dla rozmnażania roślin arktycznych. W ostatnich badaniach międzynarodowa grupa naukowców odkryła, że ​​krewny muchy domowej jest odpowiedzialny za większość zapylania roślin w Arktyce.

Naukowcy ze Szwecji, Finlandii, Danii i Kanady badali pospolitą roślinę w północno-wschodniej Grenlandii o nazwie Dryas octopetalan, lub mówiąc prościej, dębik ośmiopłatkowy. Zbadali, które rośliny były odwiedzane przez owady i ile nasion pojawiło się w każdym miejscu.  Z badania wynika, że im częściej dębiki odwiedzały kwiaty roślin, tym częściej produkowały one nasiona.

Sekret arktycznych kolonii ptaków morskich

Zapaleni obserwatorzy ptaków byli zaskoczeni faktem, że 90 procent, z dwóch milionów norweskich ptaków morskich gniazdujących w klifach skupia się w koloniach gniazdujących wysoko za kołem podbiegunowym. Pytanie, na które naukowcy próbują odpowiedzieć, brzmi: dlaczego te kolonie znajdują się właśnie tam?

Większość linii brzegowej, począwszy od koła podbiegunowego do granicy między Norwegią a Rosją wykazuje cechy, które powinny być atrakcyjne dla ptaków: strome klify, które są trudne dla wspinaczy i drapieżników.

Naukowcy odkryli, że prądy oceaniczne warunkujące przemieszczanie się pływających larw ryb, powodują iż kolonie ptaków koncentrują się tam, gdzie prądy i kształt linii brzegowej powodują kumulację narybku. Oznacza to, że naukowcy mogą przewidzieć, gdzie kolonie ptaków będą się skupiać.

Pasma włosów do monitorowania arktycznego wołu piżmowego

Wół piżmowy jest kluczowym elementem ekosystemu Arktyki i jednym z punktów „the must see” podczas naszych rejsów. Na ten moment jednak naukowcy niewiele wiedzą o tym gatunku.Badacze odkryli jednak, że włosy z pośladków woła piżmowego rosną przez cały rok, co daje możliwość oszacowania rocznego spożycia pokarmu.Faktem jest, że dieta zwierzęcia jest bezpośrednio związana z otaczającym je środowiskiem: np. zimą, kiedy zrzucane są duże ilości śniegu, wół piżmowy głoduje i spala warstwy tłuszczu.

Mapowanie 3D Grenlandii

Naukowcy po raz pierwszy zmapowali niewielki fragment Grenlandii w 3D, w trakcie którego odkryli nowe informacje na temat historii geologicznej tego obszaru.Aby stworzyć obrazy, badacze przelecieli helikopterem nad obszarem Kilen i wykonali nakładające się na siebie zdjęcia – kamerą wyposażoną w GPS.Następnie przekonwertowali obrazy na komputerze, aby wygenerować obrazy 3D.Uzyskana w ten sposób mapa 3D pokazała obraz, gdy Grenlandia i Norwegia rozpadły się, gdy otworzył się Ocean Północnoatlantycki.Nowe mapowanie i modelowanie 3D potwierdziło teorię, że Svalbard zderzył się z północną Grenlandią, zanim ostatecznie rozpadł się 35 milionów lat temu.

Islandia, dom siedmiu nowych minerałów

Ćwierć wieku po tym, jak naukowcy pobrali próbki po erupcji wulkanu Hekli, odkryli, że materiał wulkaniczny zawierał nie tylko jeden nieznany minerał, ale aż siedem!Stwierdzono, że jeden z nowych minerałów, o nazwie Topsøeite, powstał z pierwiastków żelaza i fluoru oraz cząsteczek wody.Naukowcy widzieli już tę strukturę chemiczną, ale po raz pierwszy została ona zidentyfikowana w postaci mineralnej.Na Ziemi mamy około 5 200 zidentyfikowanych minerałów i każde nowe odkrycie musi zostać ocenione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne, zanim zostanie oficjalnie uznane za minerał.

Aplikacja Aurora Forecast 3D

Naukowcy z University Center w Svalbard stworzyli aplikację Aurora Forecast 3D, która pozwala użytkownikom przewidywać owal zorzy polarnej z wyprzedzeniem do +0, +1 i +4 godzin w dowolnym miejscu na Ziemi, przy użyciu układu geograficznego 3D.Aplikacja jest aktualizowana co 15 minut i także pozwala użytkownikom śledzić, gdzie znajduje się zorza polarna na niebie.Do aplikacji dołączony jest kompas, który pokazuje zorzę polarną, Księżyc i Słońce, gdy patrzysz w niebo.Niektóre z tych specyficznych funkcji obejmują trójwymiarowy rzut Ziemi z włączonym zoomem i obrotem, oświetleniem słonecznym Ziemi i Księżyca, wielkością i lokalizacją zorzy w czasie rzeczywistym oraz prognozami opartymi na przewidywanym indeksie Kp NOAA-SWPC.

Beautiful green and purple Northern Lights