Norwegia Północna – Zorza polarna – Wieloryby

Odkryj piękno północnej zimy

o rejsie

plan podróży

Północne wybrzeże i fiordy Norwegii są znane ze swojego piękna. Na dalekiej północy kraju,w odległości ok 350 km na północ od koła podbiegunowego, leżą wyspy Kvaløya i Senja. Ogromne szkółki śledzi gromadzą się w fiordach w obrębie tych wysp, aby tu przezimować. Ta niewyobrażalna obfitość żywności tworzy jedną z największych stężeń biomasy na Ziemi, która z kolei przyciąga ogromną liczbę wielorybów. To właśnie tym morskim olbrzymom poświęcona jest ta podróż. W okresie zimy światło słoneczne w ciągu dnia jest dość ograniczone, ale noc wszystko nam rekompensuje: Północna Norwegia jest jednym z najlepszych obszarów na świecie, aby zobaczyć zorzę polarną, magiczną zjawisko, które najlepiej podziwiać podczas bezchmurnego i ciemnego nieba, przy minimalnym nasyceniu jakimkolwiek innym światłem.

Rejs obfituje w wiele okazji do obserwacji zorzy polarnej, widzianej z odległych zatok i wiosek rybackich, w których będziemy spędzać noce.

Ważna uwaga: Tromsø jest naszą bazą wypadową a jednocześnie miejscem,  w której nasze podróże kończą bieg. Rejsy koncentrują się na oglądaniu zorzy polarnej oraz wielorybów.Opiekun wyprawy odpowiada za ostateczny plan podróży, który zostanie przedstawiony podczas odprawy powitalnej pierwszego dnia.Mapa przedstawia dwie możliwe trasy rejsu które możemy zrealizować, aby zmaksymalizować szanse na obserwacje fascynujących cudów dzikiej przyrody:

Główna trasa (pogrubiona linia) kieruje się na północ do fiordu Kvaenangen,najczęściej realizowana od listopada do połowy stycznia.

Alternatywna trasa (linia przerywana) prowadzi na południe wokół wyspy Senja, realizowana od połowy stycznia do lutego. Ostateczny wybór trasy zostanie wyznaczony przez lidera i opiekuna wyprawy.Ze względu na sezonowe gromadzenie się śledzi i wielorybów w tych fiordach, rejsy uwzględniające obserwację wielorybów odbywają się zimą, kiedy dni w Norwegii Północnej są krótkie, a noce długie. Obserwowanie wielorybów (orków i humbaków) jest wysoce zależne od występowania śledzi w okolicy, co jest trudne do przewidzenia. Występowanie innych rodzajów wielorybów, takich jak kaszaloty – nie są w żadnej mierze uzależnione od śledzi, w związku z tym – mamy duże szanse na spotkanie ich w innych obszarach,m.in. wzdłuż południowej trasy w pobliżu Andenes. Lider wyprawy dostosuje plan żeglugi, aby zmaksymalizować szanse zobaczenia wielorybów.

Inne atrakcje: Arktyczna Norwegia (góry i fiordy) i zorza polarna (Aurora Borealis).

Światło słoneczne w półroczu zimowy jest bardzo ograniczone, ale dzięki temu – mamy okazję na zobaczenie zorzy polarnej. To niesamowite zjawisko widoczne jest tylko przy ciemnym i bezchmurnym niebie. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, będziesz mieć wiele okazji do podziwiania i fotografowania zorzy polarnej z odległych wiosek rybackich i zatok, w których nocujemy podczas wyprawy. Zorza Polarna jest zjawiskiem kompletnie nieprzewidywalnym i pewnie w tym tkwi, jej magia.  Każdej nocy jest inna! Czasem bywa gwiazdą wieczoru, olśniewa swoim pięknem, dumnie prezentując wszystkie swoje kolory, tańcząc powabnie na niebie. Hipnotyzuje wszystkich. Bywa też bardzo nieśmiała i skromna, odsłania tylko niewielką część swojego piękna, tak jakby nie chciała chwalić się swoimi wdziękami. A że nie każdemu jest dane ją zobaczyć, doceniać należy każdą jej postać. To jedno z najbardziej spektakularnych i magicznych zjawisk przyrody, które będzie dane Ci zobaczyć. Winowajcą całego zamieszania jest Słońce, które emituje wiatr słoneczny, czyli elektrycznie naładowane cząsteczki protonów i elektronów. Kiedy cząsteczki docierają do pola magnetycznego Ziemi, część z nich jest rozpraszana,  część  zbliża się do biegunów magnetycznych. To właśnie tam linie pola magnetycznego są najcieńsze, co umożliwia przedostanie się cząsteczek do jonosfery. Dlaczego „świecą”? W konsekwencji zderzenia z obecnymi w jonosferze atomami. Dodatkowym atrybutem jest fakt, że podczas tej wyprawy można spotkać bielika, jednego z największych ptaków drapieżnych w Europie, a także bardziej płochliwe wydry rybne. Oba gatunki są całorocznymi mieszkańcami norweskich fiordów.

Główna trasa/ Północna trasa (fiord Kvaenangen) kieruje się na północ do fiordu Kvaenangen, najczęściej realizowana od listopada do połowy stycznia.

Dzień 1

Paryż Północy

Twoja przygoda rozpoczyna się w Tromsø, nazywanym „Paryżem Północy”, położonym na obszarze bogatym w historię nordycką oraz historię Saamów. Saamowie są najstarszymi mieszkańcami Skandynawii, zamieszkującymi północną Norwegię, Szwecję, Finlandię oraz półwysep Kolski w Rosji. Ten rdzenny lud, posiadający własną kulturę, język i tożsamość, przeszedł długą drogę – od koczowniczych pasterzy, żyjących z przepędzania reniferów, polowania i rybołówstwa, do narodu dumnego ze swojego dziedzictwa i posiadającego pełnię praw.A skąd wzięło się określenie „Paryż Północy”? To zasługa tutejszych kobiet, które zawsze ubrane były zgodnie z najnowszymi, paryskimi trendami. Jak to możliwe? Dzięki statkom, które transportowały do Europy ryby, a wracały z pięknymi kreacjami. Jednak nie tylko fashonistki wpłynęły na to określenie Tromsø, ale również francuskie słowa, które na stałe zakorzeniły się w lokalnym języku. Przykładowo nigdy nie używano norweskiego słowa oznaczającego chodnik, zawsze były to trottoir. Podobnie było z molo, które w Tromsø zawsze określano słowem jetée, nigdy zaś brygge. Tromsø jest jednak najbardziej znane jako „Wrota Arktyki” dzięki wielu ekspedycjom polarnym, jakie startowały stąd w XIX i XX wieku. Do najbardziej znanych eksploratorów należeli Roald Amundsen, Umberto Nobile i Fridtjof Nansen. W tym dniu, masz idealną okazję, aby poznać to subarktyczne, norweskie miasteczko, które prawdopodobnie, było już zamieszkiwane od ostatniej epoki lodowcowej.Wszystkie rejsy odbywające się na pokładzie się statku Rembrandt van Rijn mając na celu wypłynięcie z Tromsø wieczorem pierwszego dnia, podczas gdy statek Noorderlicht wypłynie wczesnym rankiem drugiego dnia. Wszyscy pasażerowie Rembrandta proszeni są o wejście na statek do godziny 17:00, zaś pasażerowie Noorderlicht mogą wejść na statek między godziną 17:00 a 23:00.

Dzień 2-6

Fiordy Skandynawii

Płyniemy u podstawy Alp Lyngeńskich przez fiord Lyngen. Prawdopodobnie zostaniemy na noc w Hamnnes na wyspie Uløya. Hamnnes to starożytna osada handlowo-rybacka założona w  XVII wieku, z typowym dla tego regionami składami/ magazynami w których mieszkańcy przechowują suszonego dorsza. Co ciekawe, miasto wciąż eksportuje tego dorsza do Europy, w celu przygotowania tradycyjnej potrawy śródziemnomorskiej Bacalhau.Uløyato dobre miejsce na trekking, tudzież na wędrówki w rakietach śnieżnych. Po opuszczeniu Hamnnes, kierujemy się dalej na północny-wschód do fiordu Kvaenangen. Przez większość dnia będziemy żeglować przez  fiordy, a po południu zacumujemy w jednym z portów, i spędzimy noc w jednej z malowniczych wiosek rybackich, takich jak Skjervøy, Seglvik, Reinfjord lub Burfjord. Okolice tych miasteczek są idealnym miejscem na uprawiania turystyki pieszej! Polecamy wyspę Spildra, gdzie możemy wspiąć się na szczyt Staurhammaren o wysokości 240 metrów, skąd rozpościera się przepiękny widok na fiord. Równie interesujące wycieczki można zorganizować w Burfjord, zaledwie 50 km od miejscowości Alta. Przypominamy, że każdego wieczoru  i każdej nocy mamy możliwość zobaczenia zorzy polarnej, jeśli niebo jest wystarczająco czyste. Kolejnego dnia, kierujemy się na południowy zachód. Noc spędzamy w pobliżu małej wioski Finnkroken, gdzie ponownie mamy szansę na obserwację zorzy polarnej. Ranek będzie ostatnią szansą na wyruszenie na trekking lub  wędrówkę w rakietach śnieżnych na szczyt 315- metrowego Småvasshaugen.

Dzień 7

W blasku świateł Północy

Przybywamy do Tromsø około południa. Po południu będzie czas na zakup pamiątek, zwiedzanie muzeum czy spacer po okolicy.

Dzień 8

Do widzenia Północna Norwegio!

Po nocy spędzonej w Tromsø, schodzisz z pokładu naszego statku (najpóźniej o godz. 09:00) bogatszy o nowe, niezwykłe wspomnienia! Transfer na lotnisko odbywa się we własnym zakresie.

 


Alternatywna trasa / południowa trasa (wokół Senja)

prowadzi na południe wokół wyspy Senja, realizowana od połowy stycznia do lutego.

Dzień 1

Paryż Północy

Twoja przygoda rozpoczyna się w Tromsø, nazywanym „Paryżem Północy”, położonym na obszarze bogatym w historię nordycką oraz historię Saamów. Saamowie są najstarszymi mieszkańcami Skandynawii, zamieszkującymi północną Norwegię, Szwecję, Finlandię oraz półwysep Kolski w Rosji. Ten rdzenny lud, posiadający własną kulturę, język i tożsamość, przeszedł długą drogę – od koczowniczych pasterzy, żyjących z przepędzania reniferów, polowania i rybołówstwa, do narodu dumnego ze swojego dziedzictwa i posiadającego pełnię praw. A skąd wzięło się określenie „Paryż Północy”? To zasługa tutejszych kobiet, które zawsze ubrane były zgodnie z najnowszymi, paryskimi trendami. Jak to możliwe? Dzięki statkom, które transportowały do Europy ryby, a wracały z pięknymi kreacjami. Jednak nie tylko fashonistki wpłynęły na to określenie Tromsø, ale również francuskie słowa, które na stałe zakorzeniły się w lokalnym języku. Przykładowo nigdy nie używano norweskiego słowa oznaczającego chodnik, zawsze były to trottoir. Podobnie było z molo, które w Tromsø zawsze określano słowem jetée, nigdy zaś brygge. Tromsø jest jednak najbardziej znane jako „Wrota Arktyki” dzięki wielu ekspedycjom polarnym, jakie startowały stąd w XIX i XX wieku. Do najbardziej znanych eksploratorów należeli Roald Amundsen, Umberto Nobile i Fridtjof Nansen. W tym dniu, masz idealną okazję, aby poznać to subarktyczne, norweskie miasteczko, które prawdopodobnie, było już zamieszkiwane od ostatniej epoki lodowcowej.Wszystkie rejsy odbywające się na pokładzie się statku Rembrandt van Rijn mając na celu wypłynięcie z Tromsø wieczorem pierwszego dnia, podczas gdy statek Noorderlicht wypłynie wczesnym rankiem drugiego dnia. Wszyscy pasażerowie Rembrandta proszeni są o wejście na statek do godziny 17:00, zaś pasażerowie Noorderlicht mogą wejść na statek między godziną 17:00 a 23:00.

Dzień 2

W poszukiwaniu norweskich wielorybów

Trasa zależy w dużej mierze od warunków pogodowych, ilości światła dziennego podczas podróży oraz oczekiwanej lokalizacji wielorybów. Możesz żeglować zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara wokół wyspy Senja.

Dzień 3-6

W krainie wielorybów

Następne kilka dni spędzasz wzdłuż północnych wybrzeży Senji i Andfjorden. Są to regiony w których w ostatnich latach zauważono dużą ilość wielorybów. Wypatruj kaszalotów oraz innych gatunków wielorybów! W pobliżu Andenes, na skraju szelfu kontynentalnego, wieloryby pływają szczególnie głęboko, aby polować na ogromne kalmary. Być może, uda Ci się dostrzec także orły bieliki, jedne z największych ptaków drapieżnych w Europie. Pod koniec dnia zostaniemy na nocleg w jednej z pobliskich malowniczych wiosek rybackich, takich jak Skrolsvik, Andenes, Gryllefjorden, Hamn i / lub Sommarøy. Po zachodzie słońca zachęcamy do spacerów wzdłuż wybrzeża lub do zwiedzania pobliskich wiosek, a może jest wielce prawdopodobne, że uda się w tym czasie zobaczyć zorzę polarną.

Dzień 7

W blasku świateł Północy

Przybywamy do Tromsø około południa. Po południu będzie czas na zakup pamiątek, zwiedzanie muzeum czy spacer po okolicy.

Dzień 8

Do widzenia Północna Norwegio!

Po nocy spędzonej w Tromsø, schodzisz z pokładu naszego statku (najpóźniej o godz. 09:00) bogatszy o nowe, niezwykłe wspomnienia! Transfer na lotnisko odbywa się we własnym zakresie.

Aktywności

Statek

FAQ

  • Czy muszę być naprawdę „sprawny” i mieć dobry stan zdrowia, aby dołączyć do wyprawy na Arktykę lub Antarktydę?

    Aby dołączyć do wyprawy na Arktykę lub Antarktydę, musisz mieć ogólny – dobry stan zdrowia oraz kondycję pozwalającą na chodzenie kilka godzin dziennie. Wyprawa przede wszystkim odbywa się na pokładzie statku i...

    Aby dołączyć do wyprawy na Arktykę lub Antarktydę, musisz mieć ogólny – dobry stan zdrowia oraz kondycję pozwalającą na chodzenie kilka godzin dziennie. Wyprawa przede wszystkim odbywa się na pokładzie statku i nie wymaga wysiłku fizycznego. Jeśli nie chcesz uczestniczyć w tego typu aktywnościach – możesz pozostać na pokładzie statku.

  • Co mam zrobić, jeśli mój lot się opóźni? Czy nadal będę mógł dostać się na statek?

    To zależy. W przypadku Antarktydy zawsze zalecamy przybycie do Ushuaia na dzień przed wylotem. Statek nie będzie czekał na kilku pasażerów którzy mają opóźnienie chyba, że będzie to większa grupa. W przypadku...

    To zależy. W przypadku Antarktydy zawsze zalecamy przybycie do Ushuaia na dzień przed wylotem. Statek nie będzie czekał na kilku pasażerów którzy mają opóźnienie chyba, że będzie to większa grupa. W przypadku wypraw arktycznych większość pasażerów przylatuje tym samym lotem w dniu zaokrętowania, więc jeśli taki lot zostanie opóźniony, statek będzie czekał na pasażerów.

SPRAWDŹ

Informujemy, iż w celu dostosowania strony do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.